9-letnia ukraińska dziewczynka koresponduje z przywódcami świata!

Ciekawe pomysły /. Historie zżycia wzięte Każdy z nas w dzieciństwie marzył o napisaniu listu do Ojca Świętego, upewnieniu się, że go dostanie, przeczytaniu i oczekiwaniu na spełnienie najskrytszego życzenia, które czekało na nas pod choinką we wczesnych godzinach Nowego Roku. Dzisiejsze dzieci nie marzą o nowym rowerze czy kolorowance, ale o otrzymaniu kartki z pozdrowieniami od... głów państw z całego świata!Dziewięcioletnia Marijke Movchan z Kowla nie jest wyjątkiem. Dziewczynka już od ponad roku wysyła życzenia świąteczne do władców różnych krajów z bliska i daleka. Do tej pory na jej liście znalazło się ponad 200 szczęśliwców, którzy otrzymali od dzieci serdeczne życzenia "Wesołych Świąt!".Oczywiście, tak zapracowani ludzie nie mają czasu, aby osobiście odpowiadać na wszystkie przychodzące listy, ale czasami słowa Mabel trafiają do jej serca i adresaci dodają kilka własnych linijek. Kilkaset listów ze znaczkami z całego świata jest przechowywanych w specjalnej teczce.

Jak zaczęła się ta niezwykła historia?

Chodzi o to, że Masza, jak wszystkie dziewczynki, uwielbia bajki, zwłaszcza o pięknych księżniczkach. Kiedy dziewczynka staje się tak piękna jak one, dostaje nawet puchatą sukienkę od cioci.

Jest najmłodszym z dziesięciorga dzieci Wiktora i Nadieżdy Mowczan. Nawiasem mówiąc, to właśnie starsze rodzeństwo podsunęło jej pomysł napisania tych właśnie listów. Okazuje się, że dziecko nie wiedziało o istnieniu prawdziwych, a nie bajkowych księżniczek i królowych: brat Borys powiedział kiedyś swojej młodszej siostrze, że w Anglii mieszka prawdziwy monarcha. Masza od razu zapaliła się do pisania do Elżbiety II, podziwiając fakt, że na świecie żyją prawdziwe królowe. Adres Pałacu Buckingham odnalazło inne rodzeństwo.


Niecały miesiąc później nadeszła odpowiedź z rezydencji królowej angielskiej, zawierająca odwzajemniony list z życzeniami świątecznymi, podpisany "kochana Marianka". Było to tak zachęcające dla najmłodszej Movchan, że postanowiła odszukać i pogratulować wszystkim księżniczkom i królowym świata z okazji wspaniałego święta narodzin Chrystusa.
Rodzice dziewczynki nie wiedzieli o entuzjazmie córki, dopóki listonosz nie zaczął uroczyście przynosić jej listów z Pałacu Buckingham, Kremla, Pól Elizejskich...


Na przykład królowa Holandii Beatrycze napisała w swojej odpowiedzi do Maryi, że jest głęboko poruszona jej słowami, ale niestety abdykuje, ale zawsze zachowa tytuł królowej jako symbol piękna, mądrości i czystości. Kanclerz Niemiec Angela Merkel była tak zainspirowana świątecznymi życzeniami, że postanowiła odpowiedzieć na nie osobiście, a nawet przesłała całej rodzinie Movčanskiej najlepsze życzenia.Marijke ma odpowiedzi na większość listów, a nawet na pocztówkę z osobistym podpisem byłego papieża Benedykta XVI. Ale tu pojawia się problem... dziwnym trafem najmniej odpowiedzi jest z Ukrainy. Dziewczyna, która nie jest zdenerwowana, skomentowała to w następujący sposób: "Myślę, że ludzie są tam tak zajęci, że nie wysyłają listów. Chociaż co roku były prezydent Kuczma przesyła mi życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy".
Pomaga też biednym i sierotomMaszeńka

rośnie, a wraz z nią rosną jej plany. W tym roku ma do rozesłania ponad dwieście listów. Ale tym razem celem nie są tylko pozdrowienia: dziewczyna bardzo martwi się o biednych ludzi i dzieci. Zamierza zaprosić ich wszystkich do okrągłego stołu w swoim mieście Kowel, aby omówić strategię pomocy dla nich, wierząc, że politycy są silni i mogą zrobić wszystko. Sama "jednoczycielka" ma plan: zbuduje duży sierociniec, do którego będzie zapraszać wszystkie biedne i osierocone dzieci, a jej starsi bracia zbudują duże gospodarstwo, gdzie będą hodować krowy, konie, gęsi i kury. W ten sposób zapanuje sielanka: każdy będzie miał ciepły dom, gęś na kolację i pracę, którą kocha.

Z ust dziecka, jak to się mówi, płynie prawda!
Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on