14 inspirujących kobiet z autyzmem: historie do łez

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na kilka niesamowitych kobiet z autyzmem, które dokonały w swoim życiu niesamowitych rzeczy. Zanurz się na kilka chwil w ich magiczny świat, pełen tajemnic i zagadek. W końcu nie myślą tak, jak normalni ludzie, więc ich historie i osiągnięcia są imponujące!


"Autyzm jest złożonym zaburzeniem rozwojowym, które zwykle ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia i wpływa na zdolność osoby do komunikowania się i interakcji z innymi. Autyzm charakteryzuje się szczególnym zestawem zachowań, które w różnym stopniu dotyczą różnych osób. W tym momencie, nie ma jednej ogólnie przyjętej przyczyny tego zaburzenia..." (Wspólnota Autyzmu)

Kilka faktów i statystyk ze społeczności osób z autyzmem:

- Około 1% populacji dzieci w USA w wieku od 3 do 17 lat cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

- Częstość występowania tego zaburzenia szacuje się na 1 przypadek na 68 noworodków.

Wiele z kobiet opisanych w naszym artykule jest poddawanych różnym rodzajom leczenia. Każdy z nich ma inne wyniki, ponieważ ludzie ci myślą i działają w bardzo różny sposób. Brawa dla tych kobiet za ich kreatywne myślenie i za to, że potrafiły udowodnić swoją wartość ludziom, którzy w nie nie wierzyli.

Każda z tych młodych dziewczyn może być wspaniałym wzorem do naśladowania, więc poznajmy je lepiej...


1. enriet SethEnriet

jest autystycznym naukowcem, pisarzem, artystą i poetą. Urodzona na Węgrzech 27 października 1980 roku, od dzieciństwa walczy o swoje prawo do normalnej komunikacji. Kiedy w 1987 r. rodzice złożyli podania do szkół podstawowych, wszystkie szkoły w mieście odmówiły przyjęcia jej ze względu na problemy z komunikacją. Pomimo tych niepowodzeń, Enriet nauczyła się wyrażać siebie poprzez sztukę. W wieku siedmiu lat zaczęła grać na flecie, a w wieku 11 lat opanowała grę na kontrabasie. W wieku 13 lat zdobyła międzynarodową sławę dzięki swoim abstrakcyjnym i surrealistycznym obrazom oraz poezji. W wieku 18 lat Henriët jest już laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sztuki i poezji. Od tego czasu studiowała psychologię i napisała słynną książkę Closed in na siebie z autyzmem.
2. Jessica ApplegateJessica

Applegate urodziła się 22 sierpnia 1996 roku i jest obecnie znaną na całym świecie brytyjską pływaczką paraolimpijską. Jessica urodziła się z zespołem Aspergera i rozpoczęła swoją sportową karierę jako dziecko, kiedy jej mama przyprowadziła ją do lokalnego klubu pływackiego. W wieku 13 lat Jessica zaczęła bić rekordy i została wybrana do programu UK Talent Programme. Na paraolimpiadzie w 2012 roku ustanowiła rekord świata i zdobyła złoty medal na 200 m stylem dowolnym. W 2013 roku Jessica startowała na Mistrzostwach Świata w Montrealu. Jessica zdobyła tam trzy medale: złoty na 200m stylem dowolnym, srebrny na 200m stylem zmiennym i brązowy na 100m stylem dowolnym.
3.Lucy BlackmanLucy

Blackman jest australijską pisarką z autyzmem. Urodziła się w 1972 roku w Melbourne, w Australii. Pisaniem zajęła się już jako nastolatka, stając się samodzielną maszynistką w wieku 14 lat. Lucy ukończyła studia literackie na Uniwersytecie Deakin, a w 2001 roku opublikowała książkę "Lucy's Stories". Lucy była pierwszą niewerbalną Australijką z autyzmem, która została opublikowaną autorką. Lucy prowadzi teraz wykłady na temat znaczenia ułatwionej komunikacji i tego, jak umożliwiła jej ona wyrażanie siebie.
4.Amanda BugsAmanda

Bugs jest amerykańską aktywistką zajmującą się autyzmem. Urodziła się w 1980 roku w Kalifornii i nie potrafi komunikować się werbalnie. W styczniu 2007 roku Amanda zamieściła swój pierwszy filmik na Youtube. CNN napisała kilka artykułów o tym filmie, a Amanda stworzyła własny wpis o swoim filmie na blogu Andersona Coopera. Dziś Amanda ma swój własny blog, na którym omawia swoje niedociągnięcia.
5. Donna WilliamsDonna

Williams jest australijską pisarką, artystką i piosenkarką. Urodziła się w październiku 1963 roku i choć w dzieciństwie Donna cierpiała na wadę słuchu, autyzm zdiagnozowano u niej dopiero w 1991 roku (w dniu jej dwudziestych urodzin), kiedy to Donna napisała książkę "Nobody Nowhere", która stała się międzynarodowym bestsellerem. Następnie opublikowała dwie kolejne książki, stając się znakomitą rzeźbiarką, artystką i kompozytorką. Obecnie jest międzynarodowym mówcą i konsultantem w zakresie autyzmu.
6. Liana Holliday WilleyLiana

Holliday Willey jest pisarką i zapaloną fanką jeździectwa. Urodzona w 1959 roku, Liana nie miała zdiagnozowanego zespołu Aspergera aż do 1999 roku. Liana jest autorką wielu książek na temat autyzmu i przez ponad 15 lat wykładała na uniwersytetach. Jest znaczącą zwolenniczką terapii z wykorzystaniem koni, redaktorką kwartalnika Autism Spectrum Quarterly i założycielką Asperger's Society of Michigan.
7. Susan BoyleSusan

Boyle jest szkocką piosenkarką, która stała się sensacją po pojawieniu się w brytyjskim programie telewizyjnym Złoty Talent w kwietniu 2009 roku. W listopadzie tego samego roku Susan wydała swój pierwszy album, który stał się hitem numer jeden na całym świecie. W 2013 roku Susan napisała esej dla Daily Beast, w którym szczegółowo opisała swoją diagnozę zespołu Aspergera. Susan była nominowana do dwóch nagród Grammy, a w 2013 roku zdobyła nagrodę Radio Forth Icon Award.
8. Phyllipa Margaret Brown "Lady Hawk

"Phyllipa Margaret Brown, lepiej znana pod swoim pseudonimem scenicznym "Lady Hawk", jest piosenkarką i autorką tekstów w Nowej Zelandii. U Phillipy zdiagnozowano zespół Aspergera, a jednym z powodów, dla których, jak sądzi, udało jej się przetrwać w tym trudnym świecie, jest fakt, że Phillipa w dzieciństwie była mocno zaabsorbowana muzyką. Phillipa była członkinią różnych zespołów, aż w 2008 roku zaczęła budować własną karierę solową, nazywając się Lady Hawk po postaci granej przez Michelle Pfeiffer w filmie o tym samym tytule z 1985 roku. Phillipa po prostu wysadziła w powietrze scenę muzyczną w Nowej Zelandii. W 2009 roku zdobyła 6 nagród New Zealand Music Awards, a obecnie z powodzeniem kontynuuje nagrywanie płyt.
9. Lizzie ClarkLizzie

Clark jest brytyjską aktorką, znaną z roli w filmie telewizyjnym Finder's Girl. Zarówno Lizzie, jak i Poppy, fikcyjna postać, w którą się wcieliła, są dziewczynkami z zespołem Aspergera. Lizzie była pierwszą aktorką z zespołem Aspergera, a jej matka Nicola rozpoczęła kampanię na rzecz wspierania niepełnosprawnych aktorów. Zwraca uwagę opinii publicznej na takie osoby i prosi placówki oświatowe o zachęcanie uczniów i studentów z niepełnosprawnością.
10. Heather KuzmichHeather

jest amerykańską modelką, urodzoną w Chicago w 1986 roku. Sławę zdobyła jako uczestniczka programu America's Next Top Model, Cykl 9, w którym zajęła czwarte miejsce. Heather została zdiagnozowana, gdy miała 15 lat. Następnie Heather była gościem w talk show Good Morning America, pojawiła się w artykułach w New York Times, a także uświetniła okładkę magazynu Spectrum, magazynu dla rodzin i osób z autyzmem. Dziś Heather kontynuuje swoją karierę modelki.
11. Dawn HughesDawn

Hughes jest amerykańską antropologiem. Dawn zmagała się w szkole podstawowej z problemami z drobną motoryką rąk, nie zdiagnozowano jeszcze wtedy u niej autyzmu. Pomimo wczesnych zmagań, fascynacja Dawn zwierzętami, a w szczególności gorylami, doprowadziła do jej sukcesu. Praca z gorylami w Woodland Park Zoo zainspirowała Dawn do napisania jednej z jej najbardziej znanych książek, Songs of a Gorilla Nation: My Journey into Autism. Twierdzi, że praca z gorylami pomogła jej rozwinąć mechanizmy radzenia sobie z zespołem Aspergera.
12. Valerie ParadisValerie Parad

is jest światowej sławy aktywistką. Valerie została zdiagnozowana z autyzmem po urodzeniu i zdiagnozowaniu jej syna. Obecnie jest dyrektorem Valerie Paradiz LLC, firmy konsultingowej świadczącej usługi dla szkół i korporacji wspierających osoby niepełnosprawne. Prowadzi krajowe i międzynarodowe wykłady na temat autyzmu, podkreślając talenty wszystkich osób dotkniętych tą chorobą. Valerie pracuje również w Autism Research Institute, międzynarodowym centrum, które dostarcza informacji na temat autyzmu rodzicom i odpowiednim specjalistom.
13. Daryl HannahDaryl

Hannah jest amerykańską aktorką znaną z ról w filmach "Flash", "Kill Bill", "Wall Street" i "Stalowe magnolie". W 2013 roku wyszło na jaw, że od lat zmagała się z zespołem Aspergera, co powodowało u niej skrajne lęki społeczne. Kiedy ją zdiagnozowano, Daryl przepisano liczne leki i sugestywne metody leczenia. Ale zamiast tego dziewczyna skupiła się na swoich pasjach, marzeniach, balecie, a ostatnio rozpoczęła wielką kampanię na rzecz środowiska.
14. Temple GrandinTemple

Grandin jest znana na całym świecie dzięki rezultatom swojej rewolucji w przemyśle hodowlanym. Profesor z Kolorado od ponad 20 lat, Grandin jest znanym mówcą, który prowadził międzynarodowe wykłady na temat autyzmu i obchodzenia się z bydłem.
Co mogą nam powiedzieć te niezwykłe, nadzwyczajne kobiety? Mówią nam, że nie ma żadnych barier. Że autyzm nie jest przeszkodą w szczęśliwym i udanym życiu. To, że jest inaczej jest wspaniałe! I że bez względu na wszystko, twoje życie jest w twoich rękach! Wykorzystaj więc mądrze swój czas i talenty!

Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on