Fryzura flattop jest podobna do buzzcut, ponieważ włosy są ścięte na całej głowie, ale wierzchołek jest zaokrąglony, a nie płaski. Ten styl strzyżenia jest dobrym rozwiązaniem dla wojskowych, stróżów prawa, sportowców i wszystkich tych, którzy chcą mieć krótką, łatwą w utrzymaniu fryzurę (ale z nieco większym charakterem niż jednopłaszczyznowe strzyżenie na całej głowie). Strzyżenie flattop wymaga pewnej ręki i dobrego oka, ale w rzeczywistości jest to fryzura dość łatwa do opanowania. Oto jak to zrobić.

Czy flattop to odpowiednia fryzura?

Przed strzyżeniem na płasko, ważne jest, by ocenić włosy i kształt twarzy klientki. Jeżeli klientka ma kręcone lub bardzo falowane włosy, silnie rosnące do przodu, nisko osadzoną linię włosów z przodu, spiczasty kształt głowy lub inne nieregularności, wówczas fryzura typu flattop może nie być dobrym rozwiązaniem. Fryzura z płaskim czołem może również nie być odpowiednia dla kogoś, kto szuka całkowicie bezproblemowego stylu. Wymaga ona bowiem codziennego nakładania żelu lub wosku (a często także suszenia) oraz częstego podcinania włosów, aby zachować schludny wygląd. W przypadku fryzury typu flattop, zalecam podcinanie jej raz na dwa lub trzy tygodnie, aby zachować jej kształt.

Strzyżenie po bokach i z tyłu

Po pierwsze, przytnij włosy blisko głowy po bokach i z tyłu. Przytrzymaj maszynkę do strzyżenia przy skórze głowy aż do zaokrąglenia głowy, a następnie kontynuuj prosto do góry - ruch maszynki powinien być prostopadły do podłogi. Kiedy głowa zacznie się zaokrąglać w kierunku czubka, maszynka będzie kontynuowała ruch prosto w górę i poza skórę głowy. Pamiętaj, aby nie zaokrąglać zbytnio boków, ponieważ w tej fryzurze nacisk kładziony jest na gładkość. Kontynuuj zaokrąglanie po bokach i z tyłu aż do zakończenia pracy.

Wskazówka: Często uważam, że łatwiej jest przyciąć boki i tył flattopa używając ostrza #1 w maszynce do strzyżenia - dzięki temu włosy pozostaną mniej więcej tej samej długości, co podczas cięcia nad grzebieniem, który jest płasko ułożony na skórze głowy (co będzie przydatne podczas łączenia boków z górą, jak opisano poniżej).

Przycinanie górnej taśmy prowadzącej

Nałóż odpowiedni żel (np. Matrix for Men EnerGel) i wysusz włosy na szczycie do góry i do tyłu, upewniając się, że stoją tak prosto, jak to możliwe. Następnie włóż grzebień z przodu na wysokości, na której chcesz mieć górę i odetnij włosy nad grzebieniem. Podczas zakładania grzebienia, nie zmuszaj włosów do cofania się, gdyż spowoduje to nierówne cięcie. Głowa klientki powinna być idealnie prosta, a grzebień powinien być równoległy do podłogi. Następnie, używając przedniej sekcji jako przewodnika, swobodnie wytnij pasmo na środku głowy (pomocne może być użycie osłony na maszynce do strzyżenia podczas tego kroku).

To cięcie powinno być równoległe do podłogi. Włosy będą stawały się krótsze w kierunku korony. Klientce pozostaną dwie dłuższe łaty po obu stronach wyciętego pasma (krótsza, już wycięta część powinna przypominać literę "T"). Następnie przytnij te obszary odręcznie, aby były równe z paskiem środkowym.

Wskazówka: Podczas cięcia flattopu, stwierdziłem, że grzebień Oster Master Flattop jest absolutnie najlepszy do tego zadania.

Łączenie górnej części i boków

Włóż szeroki grzebień płasko w zaokrąglenie głowy i usuń wszystkie włosy, które wystają (grzebień powinien być prostopadły do podłogi). Staraj się nie kierować grzebienia zbyt daleko w stronę środka głowy. Wykonaj tę czynność na całym obwodzie czubka głowy. Obszar korony powinien być bardziej zaokrąglony, aby dopasować się do kształtu głowy. Ponownie, staraj się pozwolić włosom naturalnie opadać na grzebień, nie kierując ich nadmiernie w stronę głowy. Pozwoli to uniknąć powstawania linii na fryzurze.

Wykończenie

Lekko spryskaj włosy wodą i ponownie je wysusz. Pozwoli to odkryć wszystkie dziwne kosmyki, które mogły zostać przeoczone. Stań za klientem i każ mu patrzeć w górę, a następnie powoli spoglądać w dół, sprawdzając cięcie w lustrze. Nie powinno być żadnych nierównych miejsc, gdy oglądane pod dowolnym kątem. Gdy góra jest już dopracowana w szczegółach, zwęź dekolt i zrób linię wokół uszu za pomocą trymera.

Wskazówka: Jeżeli masz na sobie ciemną koszulę, załóż białą koszulę lub trzymaj biały ręcznik za głową klientki. Zapewni to lepszy kontrast, który pozwoli dostrzec wszystkie dziwne miejsca wymagające poprawek.

Stylizacja

W zależności od rodzaju włosów klientki, fryzura typu flattop może nie wymagać żadnej stylizacji lub wystarczy lekkie nałożenie żelu lub wosku. Wystarczy nałożyć produkt i przeczesać włosy w górę i w kierunku środka głowy. W przypadku uporczywego wzrostu, można użyć suszarki, aby utrwalić fryzurę.