Jak 4 mężczyzn mogło zmienić świat

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte


Jesteśmy w błędzie, gdy myślimy, że nic nie zależy od jednej osoby osobiście. Mylimy się myśląc, że 1, 2, 3 lub 10 osób nie może zmienić świata. To prawda. Oni tak...

Połowa XIX wieku upłynęła pod znakiem zniesienia niewolnictwa. Na ten krok zdecydowała się najpierw Wielka Brytania, potem imperialna Rosja, a na końcu Stany Zjednoczone. Nie chodziło o człowieczeństwo i humanitaryzm ówczesnych władców.

Rozpoczynała się masowa industrializacja. W wielu dziedzinach produkcji pojawiły się maszyny, a praca niewolnicza zaczęła być marginalizowana. Zniknięcie zapotrzebowania na taką pracę nie zrównało jednak praw czarnych z białymi. Tak, "kolorowi" stali się wolni, ale nie równi.

Wczorajsi niewolnicy byli maltretowani i poniżani, jak im się podobało. Wiadomo, że w Ameryce czarnym nie wolno było podróżować razem z białą rasą w środkach transportu publicznego, nie wpuszczano ich do instytucji, karano grzywną za byle co i tak dalej. Doszło do tego, że policja dawała milczące przyzwolenie każdemu, kto chciał bombardować autobusy byłymi niewolnikami.

Ale jeśli trzymasz garnek z pokrywką na dużym ogniu przez długi czas, prędzej czy później wybuchnie. Tak samo jest z ludzką cierpliwością. A katalizatorem wybuchu było czterech ciemnoskórych chłopców.

W dniu 1 lutego 1960 r. weszli do kawiarni i zamówili kawę. Ale właściciel kazał chłopcom odejść. Nie ruszyli się z miejsca i pozostali tam do następnego ranka. A rano było tam już 12 niewolników z poprzedniego dnia, milcząco wyrażających swój protest przeciwko pozbawieniu praw obywatelskich. Trzeciego dnia protestowało 60 osób, a czwartego 400. Właściciele lokali ponieśli kolosalne straty i wszczęli alarm.

W następnych dniach przez Amerykę przetoczyły się pokojowe protesty. Akcjom tym przewodził legendarny działacz na rzecz praw człowieka Martin Luther King. Ich efektem była ustawa o zakazie dyskryminacji rasowej, którą przyjął rząd USA.

Tak właśnie małe, ale odważne kroki zamieniają się w wielkie rzeczy. W ten sposób kilka osób robi wielką różnicę dla ludzkości.

P.S. Zdjęcie przedstawia tych bardzo odważnych afroamerykańskich studentów

Autor: Elena Angelina Omów artykuł Powiedz znajomym: Zapisz się do magazynu
  • Czytaj także
  • Comments Off on