W jej autobiografii nie ma nic godnego uwagi.
Shakuntala urodziła się 4 listopada 1929 r. w Bangalore, dużym mieście w południowych Indiach.
Jej ojciec pracował w cyrku jako gimnastyk powietrzny, poskramiacz lwów, linoskoczek i magik. Zauważywszy, że jej trzyletnia córka ma talent do zapamiętywania liczb, rodzic nauczył dziewczynkę sztuczek karcianych, rzucił cyrk i zaczął podróżować z córką po świecie, demonstrując jej niezwykłe umiejętności w zakresie śledzenia liczb.
Dziewczynka nigdy nigdzie się nie uczyła, ale pewnego dnia, nagle, jakby coś w niej wstąpiło i Devi zaczęła czytać i pisać. Oprócz wirtuozerskich obliczeń, dziewczyna grała w karty z pamięci, pokonując doświadczonych i uznanych graczy.
W ten sposób Shakuntala Devi od trzeciego roku życia wykorzystywała swoje umiejętności matematyczne, by podróżować po całym świecie i prezentować swój talent zdumionej publiczności. Była też w Europie i w Ameryce. W 2009 r. Devi, która miała już wtedy 72 lata, dotarła do Moskwy, gdzie spotkała się z zachwytem i zdumieniem Moskwiczan.
Statystycznie rzecz biorąc, w tak zaawansowanym wieku zdolności umysłowe przeciętnego człowieka są już wyraźnie upośledzone. Szakuntala okazała się jednak osobą niezwykłą i ogólny schemat nie miał w jej przypadku zastosowania. Nie była taka jak inni ludzie. Do końca swoich dni miała wspaniałą pamięć i niezwykle bystry umysł.
Poza zdolnościami matematycznymi, Devi rozwinęła zamiłowanie do astronomii i zainteresowała się astrologią. Miała też talent literacki - napisała kilka książek o tematyce kulinarnej i kilka beletrystycznych
.
Pewnego razu, rywalizując z komputerem w programie telewizyjnym w Nowym Jorku, potrafiła szybko i łatwo wykonywać bardzo skomplikowane obliczenia umysłowe i pokonała elektroniczny mózg
. To było po prostu niewiarygodne!Przykład tej cudownej kobiety, Shakuntali Devi, pokazuje nam nieograniczone możliwości człowieka i jego mózgu. Tacy ludzie regularnie przybywają na Ziemię, aby nas zadziwić, pokazać nam, że jest miejsce na dążenie i rozwój!
Shakuntala Devi zmarła w kwietniu 2013 roku w szpitalu w Bangalore z powodu choroby układu oddechowego. Pozostała jej córka i dwoje wnucząt.
Devi nie miała za życia rywalek, które mogłyby z nią konkurować. Żaden z rywali nie dorównał jej w wykonywaniu operacji matematycznych na liczbach szesnastocyfrowych
, z niezwykłą szybkością wyodrębniając z nich pierwiastki sześcienne. Naukowcy przez cały okres życia Devi badali ją, testowali, ale nie doszli do niczego, a raczej do nierozwiązanej zagadki niesamowitych zdolności tej niezwykłej Indianki. Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn: