W wieku 101 lat przebiegł maraton!

Interesujące spostrzeżenia /. Historie z życia wzięte

Czy uważasz, że w wieku 35 lat jest już za późno na rozpoczęcie kariery sportowej? Z kolei Fauja Singh zaczął biegać w maratonach w wieku 89 lat! Obecnie, w wieku 102 lat, jest najstarszym maratończykiem na świecie i ustanowił ponad jeden rekord świata w swojej grupie wiekowej.

Fauja Singh urodził się w kwietniu 1911 roku w Pendżabie, w Indiach, i przez większość życia zajmował się rolnictwem. Co ciekawe, nogi małego Fauji były w dzieciństwie słabe, a chodzić nauczył się w wieku 5 lat. Po śmierci żony i syna Fauja Singh przeniósł się w 1992 r. do Londynu, gdzie zaczął biegać, by dołączyć do drugiego syna.


Kariera sportowa


Fauji Singh po raz pierwszy wystartował w profesjonalnym wyścigu w maratonie londyńskim w 2000 roku. 89-letni Hindus przebiegł go w czasie krótszym niż 7 godzin. Już w 2003 r. Fauja ustanowił rekord świata, przebiegając maraton w Kanadzie w czasie 5 godzin i 40 minut. W 2011 roku, po przebiegnięciu pełnego maratonu, Fauja Singh został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. 100-letni maratończyk przebiegł dystans w 8 godzin 25 minut i 17 sekund.

Przez cały ten czas Fauja Singh ukończył 8 maratonów i wiele krótszych dystansów. Za swoje osiągnięcia Fauja Singh zyskał przydomek "Huragan w turbanie". Nie mogło go zabraknąć w sztafecie z pochodniami olimpijskimi. Fauja należał do odpowiednich sztafet w Atenach (2004) i Londynie (2012).

W lutym 2012 r., po przebiegnięciu 10-kilometrowego maratonu w Hongkongu, Fauja Singh oficjalnie zakończył karierę, ale lata spędzone w maratonie uważa za swoje najlepsze.


Uznanie i tajemnica sukcesu

W 2003 roku Fauja został odznaczony przez amerykańską Narodową Koalicję Organizacji Etnicznych Medalem Honoru Ellis Island, w uznaniu faktu, że Fauja Singh jest symbolem tolerancji rasowej.

Z kolei Adidas zaprosił najstarszego biegacza do udziału w kampanii reklamowej "Impossible is Possible", w której wystąpili także David Beckham i Muhammad Ali. Znana na całym świecie firma wypuściła na rynek trenażery sygnowane nazwiskiem rekordzisty.

Tajemnica jego sukcesu nie jest ukryta. Nie pije, nie pali, stosuje dietę wegetariańską, pije herbatę z imbirem, wszystko przyjmuje pozytywnie i radzi, by unikać złych ludzi. Przykład Fauji Singha po raz kolejny udowadnia, że wiek nie powinien być traktowany jako przeszkoda na drodze do osiągnięcia celu.


Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on