Najciekawsze rzeczy w pracy patologa

Interesujące pomysły /... Historie z życia wzięte

Zawsze słyszymy o patologach w dwóch kluczach: albo makabryczne historie, albo zabawne przypadki. To, czego nie możemy odebrać temu zawodowi, to pewna tajemniczość. Przecież bezpośrednim przedmiotem pracy patologa jest śmierć. Zdejmiemy tę zasłonę i przyjrzymy się specjalnym cechom tego zawodu!

Zwłoki są dla kryminalistyków, części ciała dla patologówTe dwie profesje są często mylone. Ci ostatni są szczególnie obrażeni, gdy jako powód wyboru zawodu podaje się im miłość do rozczłonkowania. Patolodzy nie mają do czynienia ze zwłokami (zwłaszcza jeśli jest w nich coś z kryminalistyki, nie wolno im się nawet do nich zbliżać), ich głównym zajęciem jest biopsja. Badają oni te części zmarłej osoby, które zostały im przekazane. Często nawet nie rozczłonkowują zwłok, robi to chirurg. To on przekazuje materiał do badania.

W sumie praca nad ciałem zajmuje patologowi maksymalnie 10% jego czasu. Reszta czasu poświęcona jest na biopsje (70%) i papierkową robotę (20%).

Sekcja zwłok nie wygląda jak scena z filmu Jigsaw.Jak wspomniano powyżej, "brudną robotę" wykonuje chirurg lub ratownik medyczny. Pobiera on wszystkie organy i układa je na stole, gdzie patolog musi je dokładnie obejrzeć i określić, które z nich wymagają badania laboratoryjnego.
Oczywiście, specjaliści ci przeprowadzają również sekcje zwłok, ale tylko w przypadkach, gdy nie ma żelaznej pewności co do przyczyny zgonu.

Nie "niechciane części ciała", ale odpady biologiczne

Często słyszy się pytanie: "Gdzie oni wrzucają niechciane części ciała!". Jak powiedział jeden z naukowców medycyny sądowej, nie ma zbędnych części ciała: wszystko, co dała nam natura, jest konieczne. Jednak w procesie pracy nad ciałem powstają odpady biologiczne, które muszą zostać usunięte. Są one dezynfekowane, pakowane w specjalne worki i wysyłane do kremacji. Jak widać, nie ma ciężarówek z ludzkimi kończynami!

Patolog jest chirurgiem

. "Cóż, to rozumie się samo przez się!" - powiesz. Teraz połącz to z faktem, że wszyscy lekarze są wojskowymi. Co z tego wynika? Że w przypadku braków kadrowych w czasie wojny, twój chirurg mógłby skończyć jako patolog. Dlatego lepiej nie iść na wojnę!

Po co ci patolog, skoro masz chirurga i lekarza sądowego?Chcesz być dobrze traktowany, prawda? A do tego lekarze muszą znać wroga na wylot. Anatomia patologiczna jest nauką o biopsjach żywych pacjentów. Tak, tak, na żywo! A to dlatego, że obserwują zmiany we wszystkich tych fragmentach tkanek, narządów czy mas, dzięki czemu mogą zrozumieć strategię choroby i jej wpływ na organizm. Jeśli więc lekarz przepisał ci nowy lek, który poradził sobie z twoją chorobą z minimalnymi konsekwencjami - podziękuj chłopakom z kostnicy!

Chwila czarnego humoru: nie czytać wrażliwcom!


  1. Nie bójcie się umarłych! Bójcie się żywych!
  2. Lepiej, żeby był otwarty za wcześnie niż za późno!
  3. Bardziej niż głupi ludzie, wkurzają mnie głupie noże!
  4. Nie zgadzam się, że człowiek jest jednym!
  5. W przeszłości nie byłem zbyt dobrym chirurgiem. Wszystko jest już dobrze.
  6. Kiedy my cieszymy się z braku pracy, nasi przyjaciele w służbach rytualnych są smutni.
  7. Patanatomia to informatyczny tłum medycyny: siedzimy w piwnicy, cisza, lenistwo, sporadyczne wezwania na OIOM... "- Czy próbowałeś go wyłączyć i włączyć?".

Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj również
  • Komentarze