8-letni szachista 8 razy został mistrzem Ameryki, zwiedził cały świat!

Ciekawe pomysły / Historieżycia Historia ludzkości zna wielu geniuszy, którzy od najmłodszych lat zadziwiali swoimi zdolnościami. Poznaj Samuela Hermana Reshevsky'ego, cudownego szachistę i mistrza świata. To niesamowite, że chłopiec, który nie zna elementarnego alfabetu, może z łatwością pokonać mistrzów szachowych w wieku 4 lat.

Przyszły mistrz urodził się w listopadzie 1911 roku w Ozorkowie w Imperium Rosyjskim. Już w wieku dwóch lat chłopiec z ciekawości przestawiał figury na szachownicy. A w wieku czterech lat był bezkonkurencyjny w szachach w swojej okolicy.

Nieco później Reshevscy przenieśli się do Łodzi. To właśnie tam doszło do fatalnego spotkania chłopca z mistrzem Salierem, które zapoczątkowało szachową karierę Samuela.

Przyszły mistrz był szóstym dzieckiem w biednej rodzinie, więc miał niewielkie szanse, aby poradzić sobie w życiu. Ale życie miało inne plany.

Co ciekawe, mały Samuel nie chodził do szkoły. Nie potrafił rozróżniać zwierząt, nie był dobry z matematyki i innych nauk ścisłych. Jednak, o dziwo, był w stanie wykonać zagadki, z którymi niektórzy dorośli nie mogli sobie poradzić. Samuel ukończył Uniwersytet Chicagowski w 1933 r. i został księgowym.

W latach 20. ubiegłego wieku europejskie tournée Reshevskiego jako szachisty było bardzo udane. Pojawienie się młodego talentu przyciągnęło wielu ciekawskich. Stwierdzono, że oglądanie bawiącego się dziecka było przerażające. Czuć było od niego jakąś niebywałą moc. Dorośli zawodnicy poddali się ze zdziwioną miną.

Reshevsky był jednym z najlepszych szachistów na świecie. Rozegrał setki meczów z najsilniejszymi profesjonalistami w swojej dziedzinie. Rozegrał nawet mecz z czterokrotnym mistrzem szachowym Bobby Fischerem, w którym miał wszelkie szanse na zwycięstwo. Jednak przy remisowym wyniku Samuel nie pojawił się w sobotę na turnieju z powodów religijnych.

Geniusz szachowy rozegrał swój ostatni mecz w wieku 62 lat w turnieju w Petropolis.

Mistrz szachowy znalazł swój ostatni dom w Nowym Jorku w 1992 roku. Nie będąc zawodowym szachistą, Reshevsky ośmiokrotnie został mistrzem Ameryki w latach 1936-1969. Wygrał również wiele międzynarodowych meczów i turniejów.

"Walka, rywalizacja. To właśnie przyciąga mnie do tej gry!". - powiedział Reshevsky. I to był dla niego główny bodziec w grze. Samuel Reshevsky był prawdziwym szachowym wojownikiem, za co jest pamiętany i ceniony przez swoich kibiców.

Tak, najwyraźniej nie wystarczy urodzić się cudownym dzieckiem, trzeba jeszcze w życiu dobrze wykorzystać swój talent. Miejmy nadzieję, że właśnie to "napięcie i błogość związana z grą" uszczęśliwiła szachowego geniusza.

Autor: Elena Angelina Omów artykuł Powiedz znajomym: Zapisz się do magazynu
  • Czytaj także
  • Comments Off on