10 zasad etykiety w zaproszeniach ślubnych

Ciekawe pomysły /... Historie z życia wzięte

Zaproszenia ślubne są jednym z najistotniejszych elementów przygotowań do Waszego najważniejszego dnia, ponieważ są skarbnicą wszystkich informacji o Waszych planach, które mogą mieć znaczenie dla Waszych gości.


I nawet jeśli niektóre szczegóły Waszego ślubu wymkną się spod kontroli, zaproszenia zawsze pozostają kompendium niezłomnych wymagań. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was zestawienie odpowiedzi na najbardziej niepokojące i drażliwe pytania związane z przygotowaniem zaproszeń ślubnych.

1. Daty zaproszeń

Wiele par zastanawia się, kiedy zaproszenia ślubne powinny zostać wysłane. Zaproszenia wysyłane są zazwyczaj na sześć do ośmiu tygodni przed samym ślubem. To daje gościom wystarczająco dużo czasu, aby skoordynować ich godziny pracy lub czas wolny z Waszymi planami i dokonać ustaleń dotyczących podróży w przypadku ślubu poza miastem. Jeśli Wasz ślub jest jeszcze poza miastem i kilka dni drogi od niego (lub generalnie wystarczająco daleko od miasta, w którym mieszkacie Wy i większość Waszych gości), zaproszenie powinno być wysłane z około trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób Twoi goście mogą obliczyć swój budżet i czas podróży.

Wiele par wysyła również specjalne kartki, aby z wyprzedzeniem powiadomić o dacie ślubu. Karty te powinny być wysłane już sześć do ośmiu miesięcy wcześniej i często składają się ze zdjęcia pary, ich imion i szacowanej daty ślubu. Dlatego najpierw wysyłamy karty wstępnego powiadomienia, a następnie same zaproszenia z dokładnymi datami.


2.

Ile czasu należy dać gościom na ustosunkowanie się do ich obecności na

weselu

? Kolejna ważna kwestia, która wymaga wyjaśnienia. Data, w której wszyscy goście powinni być dokładnie powiadomieni o swojej obecności, jest zwykle ustalana na dwa do trzech tygodni przed właściwą uroczystością. To da Wam czas na podjęcie decyzji o ilości jedzenia i ponowne rozlokowanie wszystkich miejsc tak, jak powinny być podczas wesela. Jeśli niektórzy z zaproszonych gości nie odpowiedzieli w wyznaczonym terminie, nie bój się przypomnieć im o tym, dzwoniąc do nich osobiście.


3. Informacje o

zameldowaniu Jakkolwiek dziwne może się to wydawać, tłumne zaproszenia na samo zameldowanie są uważane za niegrzeczne, ponieważ goście mogą to odebrać jako prośbę o prezent. Jeśli chcesz, aby wszyscy zostali zaproszeni podczas rejestracji, czas i miejsce mogą być wymienione pośrednio na końcu zaproszenia lub możesz ich poinformować dodatkowym e-mailem. Informacje o miejscu i czasie rejestracji można również zamieścić na swojej osobistej stronie ślubnej.

Zgodnie z zasadami etykiety, przy zameldowaniu powinny być obecne tylko najbliższe osoby: rodzice, najlepsi przyjaciele i tak dalej. Ale dalecy krewni, koledzy, sąsiedzi i inni goście powinni być zaproszeni na samą uroczystość. Możecie też stworzyć różne rodzaje zaproszeń ślubnych: jedno zawierające informacje o zameldowaniu (tylko dla najbliższego kręgu krewnych) i prostszą kartę dla pozostałych gości.


4. Informacje o stronie internetowej ślubu

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się tworzenie specjalnych stron internetowych, na których znajdują się filmy w stylu lav-story, zdjęcia pary młodej oraz wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy, wszystkich zmian oraz wszystkich przygotowań. A więc tak, adres takiej strony powinien być zapisany na kartkach, które wysyłacie przed zwykłymi zaproszeniami, gdzie zaznaczona jest data ślubu. Jeśli wolicie obejść się bez takich wizytówek, powinniście wraz z zaproszeniami wysłać małe wizytówki, na których będzie zapisana strona internetowa.

Nie powinieneś pisać adresu na zaproszeniu, jeśli boisz się, że zepsujesz estetyczny wygląd zaproszenia. Na przykład, jeśli jest to zrobione w stylu retro. W innych przypadkach to para decyduje, czy chce stworzyć stronę internetową, czy też nie. Szczerze mówiąc, strona będzie interesująca tylko dla Ciebie i bliskiego kręgu przyjaciół i krewnych (którzy już wiedzą o stronie).


5. Dress code messagesWeselny dress

code dla gości to delikatna sprawa. Większość ślubów wygląda jak krzykliwe zdjęcie z przypadkowymi wycinkami z magazynu mody. Ktoś przychodzi w designerskiej sukni wieczorowej, przyćmiewającej strój panny młodej, ktoś wreszcie otrzepuje kurz z dawno zapomnianej sukienki z balu maturalnego. Cóż, zdecydowana większość mężczyzn ma czelność pojawić się na ślubie w dżinsach i T-shircie. Fotografie z takimi gośćmi przyprawiają panny młode o łzy w zębach.

Jak więc uświadomić gościom, że obowiązuje ich dress code? Najprostszym sposobem jest zrobienie notatki (np. 'casual', 'formal reception', 'cocktail party', 'black&white', itp.) w prawym dolnym rogu zaproszenia. Projekt Waszych zaproszeń mówi również o stylu, w jakim odbędzie się sam ślub. Na przykład, tradycyjny projekt zaproszenia z kaligraficznymi napisami w czerni i bieli od razu zasugeruje gościom, że przyjęcie będzie bardziej formalne, podczas gdy kolorowe nadruki wskażą na bardziej zrelaksowany styl. I oczywiście, można określić dress code na swojej stronie internetowej, pamiętając o wszelkich kwestiach, które mogą się pojawić. Ponieważ nie każdy jest znawcą mody, warto zamieścić kilka zdjęć, które pokazują przykłady dress code'u dla kobiet i mężczyzn. Dla kobiet najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać jest to, że strój nie powinien przypominać sukni panny młodej.


6.

Wskazane jest, aby zaprosić gościa

z osobą towarzyszącą

, która jest w związku małżeńskim lub w długotrwałym i poważnym związku. Zapraszasz dziewczynę na imprezę? Zaproś też jej męża. Zaproś przyjaciela, zaproś jego żonę. Nie musisz zapraszać nikogo innego. Nie musisz zapraszać nieznajomego na swoją osobistą imprezę, którą kilka dni temu zaprosiłeś na randkę ze swoją dziewczyną.

Brak słów "i gość" lub "plus jeden" na zaproszeniu oznacza, że zaproszenie jest przeznaczone tylko dla konkretnej osoby, a nie dla jej osoby towarzyszącej. Oczywiście, miło jest zaprosić wszystkich z własnym gościem, ale jeśli Wasze wesele nie jest rozległe, Wasi bliscy na pewno to zrozumieją. W końcu wesela to nie budżet i nie da się wszystkich nakarmić.

A co jeśli w zaproszeniu dla jednego gościa jest prośba o przyprowadzenie partnera? W takim przypadku zadzwońcie do niego osobiście i nie bójcie się wyjaśnić, że wasze święto odbędzie się w bardziej kameralnej scenerii, więc niestety nie możecie sobie pozwolić na zaproszenie wszystkich z parami. Jeśli jednak z góry wiadomo, że wśród zaproszonych są głównie same pary, to i tak warto zrobić wyjątek od tej reguły dla niektórych osób.


7.

Gdzie na zaproszeniach ślubnych powinien znajdować się adres

zwrotny

? Adres zwrotny powinien być napisany na odwrocie koperty. Powinien to być adres osoby, która zajmuje się listą gości, np. e-mail panny młodej lub wedding plannera. Pamiętajcie również, że jeśli wysyłacie zaproszenia pocztą i oczekujecie takiej samej odpowiedzi, musicie dołączyć pustą kopertę z wydrukowanym już adresem zwrotnym. Opracuj jednolity wzór dla takich kopert.Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ:

- uwalniasz gościa od konieczności kupowania koperty i pisania na niej adresu,

- możesz szybko zauważyć właściwe koperty w otrzymywanej poczcie.Dzięki temu odpowiedzi nie zgubią się w poczcie.

Ponadto, goście zawsze mogą wpisać zły adres lub ich pismo jest nieczytelne. Wstępnie wydrukowane adresy zapewniają, że otrzymasz swoje odpowiedzi.

8. Rozmieszczenie gości: Rejestracja i przyjęcie wesel

ne Niektóre pary zadają takie pytanie: Jeśli przyjęcie weselne jest tylko dla bliskich krewnych, czy właściwe jest zaproszenie pozostałych gości wyłącznie na rejestrację? W gruncie rzeczy nie. Wszyscy, którzy uczestniczą w rejestracji, powinni być również zaproszeni na nieformalne przyjęcie weselne. Zapraszając niektóre osoby tylko do pewnej części przyjęcia, dosłownie mówisz, że nie chcesz ich w swoim bardziej intymnym gronie, ale liczysz też na ich gratulacje i prezenty. To jest po prostu niegrzeczne. Po złożeniu gratulacji na przyjęciu, osoba ta ma prawo oczekiwać kawałka tortu weselnego.


9. Nieproszeni goście

Zaprosiłaś przyjaciółkę i jej chłopaka, umieszczając konkretne imiona obojga na tym samym zaproszeniu, ale oni zerwali ze sobą na krótko przed ślubem. Teraz chce przyjechać z nowym chłopakiem, który ci się nie podoba. Czy to w porządku, że jej odmówiłem? To nie jest rzadka sytuacja, która niepokoi wielu ludzi. Nierzadko zdarza się, że pary rozstają się w okresie poprzedzającym ślub. Co więc powinieneś zrobić?

Ponieważ umieściłeś konkretne nazwiska osób na zaproszeniu, a nie tylko "i gość", możesz bezpiecznie odrzucić prośbę przyjaciela. Z reguły zaproszenia nie podlegają takim zmianom, jeśli zawierają imiona i nazwiska. Spróbuj więc delikatnie wyjaśnić swojej przyjaciółce, że nie jesteś tak blisko z jej nowym partnerem i wolałabyś, aby ślub odbył się w gronie przyjaciół. Powiedz jej, że zaprosiłeś wiele osób bez randki, jeśli samotność jest przedmiotem jej troski.


10. Wesele dla dorosłych

Nie każdy lubi towarzystwo dzieci (a tym bardziej obcych) na przyjęciach. Dzieci płaczą, biegają, odciągają uwagę od panny młodej i z godną pozazdroszczenia determinacją psują fantazyjne suknie i torty. Nawet ludzie, którzy uwielbiają dzieci, mogą nie chcieć ich na głównej uroczystości swojego życia. Ponadto, wesela mogą być konkursami czerwonych liter i na pewno nie zabraknie na nich alkoholu. Szczerze mówiąc, dla dzieci w zasadzie nie ma miejsca na weselach. Przy recepcji, do zdjęć, w salonie dla dzieci - ok, ale na pewno nie przy stole z dorosłymi.Załóżmy więc, że planujesz wesele, na które zaproszeni będą tylko dorośli (bez dzieci). Jak możesz być pewien, że wszyscy goście o tym wiedzą? Zaadresuj swoje zaproszenia poprawnie, używając tylko imion ludzi bez wątpliwego i bezosobowego "gościa". Zrób to w taki sposób, aby odbiorca rozumiał, że zaproszenia są imienne i indywidualne. Bez żadnych przeprosin i wymówek napisz krótko, że na imprezę nie należy przyprowadzać dzieci. Nie musisz się nikomu z niczego tłumaczyć, twoja impreza to twoje zasady. Upewnij się również, że klauzula "tylko dla dorosłych" jest zawarta na Twojej stronie internetowej, jeśli ją posiadasz.

Jeśli ktoś uparcie planuje przyprowadzić dziecko, skontaktuj się z tą osobą osobiście. W tym miejscu możesz taktownie wyjaśnić powód zakazu dla dzieci. Ważne jest, aby podkreślić, że nadal będziesz szczęśliwy, aby mieć gości, ale bez maluchów. Wielu z Twoich gości może mieć dzieci, które nie są naprawdę dostępne. Nie możesz odmówić swojego wesela, ponieważ Twoi goście nie mogą przyjść, prawda? W takim przypadku warto zatrudnić animatora lub opiekunkę, aby dzieci pozostały w osobnym pomieszczeniu i nie przeszkadzały Wam ani rodzicom.

Najważniejszą rzeczą w zaproszeniach jest to, że sami lubicie je projektować i wysyłać do swoich gości. I niezależnie od tego, jakie są Twoje obawy, pamiętaj, że Twój ślub to Twój dzień i powinien być taki, jaki Ty i Twój ukochany chcecie, aby był. Nie organizujesz przyjęcia dla swoich gości, organizujesz przyjęcie dla siebie. Wszystko w Twoich rękach, uczyń ten dzień pięknym!
Omów artykuł
  • Moda ślubna
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze