Jak dojść do jogi i mindfulness w życiu: opowieść dziewczyny jogi

Ciekawe pomysły /... Life Stories W środę wyglądała lepiej niż kwiaty na mojej sukience. Rudy i blond. Z ciepłym spojrzeniem i karmelowym uśmiechem. Wokół kręcili się ludzie i samochody, ale wokół niej panował pewny spokój. I wszystkie słowa były wyraźnie słyszalne.
- Miałam szczęście - mówi - jestem w tym zawodzie od drugiego roku, chociaż przysięgałam sobie, że więcej sportu w życiu nie będzie. - Olga jeszcze w szkole została mistrzynią sportu w gimnastyce rytmicznej, ale nie stało się to jej życiową umiejętnością. - To wszystko stało się przez przypadek" - powiedziała i kontynuowała swoją opowieść. O zostaniu rozchwytywanym trenerem fitness i odkrywaniu możliwości ciała. O tym, jak zachować równowagę na step-platformie i w życiu. Jak iść własną drogą i nie zawrócić. Jakie wnioski wyciągnąć, jeśli ból pojawia się w połowie drogi.
- Zaczęłam ćwiczyć jogę, kiedy poczułam, że coś jest nie tak" - mówi Olga. - Kiedy ja, trenerka fitness, jeździłam trolejbusem i nie mogłam stać z powodu bólu pleców - zrozumiałam, że muszę coś zmienić. - Trudno jest coś zmienić, gdy ma się za sobą 9 lat zawodu i ludzi, którzy przychodzą po wyniki. To trudne, gdy sport i życie są nierozerwalnie związane. Ale jest to łatwe, gdy nie można tego zrobić w inny sposób. - Miałam szczęście, - mówi znowu Olga, - zaczęłam interesować się jogą i dość szybko trafiłam do szkoły Vajra Yogi, gdzie poznałam na czym polega ta nauka.

Joga to stan umysłuWadżra
joga to nazwa trudna do wymówienia. Ale słuchając Olgi, o wiele łatwiej to zrozumieć. - Joga to stan umysłu", mówi, "a kluczem do zdrowia jest kręgosłup. Prawidłowe podejście do kręgosłupa. I mindfulness. To jest właśnie wadżra joga w pigułce.Zastanawiałam się. To było sprzeczne z tym, co starałam się robić na poprzednich zajęciach jogi. - Joga, o której mówisz - powiedziała Olga - to joga ćwiczeń. - Nasze ciało jest inteligentne i jeśli mięśnie i stawy nie pozwalają nam przyjąć określonej pozycji - to nie bez powodu. Można oczywiście ciężko pracować przez długi czas i się złamać. Ale jeśli skupiasz się tylko na zewnętrznej formie - to nie jest to joga w pełnym tego słowa znaczeniu, to tylko garść ćwiczeń. - I to prawda - pomyślałem sobie - że bardziej myślałem o tym, jak zrobić splita, niż o oddychaniu i kontemplacji.

- Nawet jeśli człowiek spędzi całe zajęcia w nieruchomej pozie, ale jest w stanie zwiększyć świadomość, zatrzymać niekończący się przepływ myśli - joga już się wydarzyła" - powiedziała Olga, a ja jej uwierzyłam.

Nie każdy jest w stanie przejść całą drogę do mistrza sportu i skręcić w przeciwnym kierunku. Odejść od świata ambicji i wyników i spojrzeć na rzeczy świadomie. Głęboko. Z wnętrza siebie. Z szacunkiem dla ciała.

Praktykuj jogę, bądź świadomy swojego ciała i myśli.
- Wszyscy walczymy i poprawiamy nasze ciała, nie pozwalając sobie na bycie początkowo w porządku", mówi Olga, a ja myślę o trzech "dodatkowych" centymetrach w mojej talii - kto powiedział, że są dodatkowe? - Często rozwój ciała prowadzi do wzrostu poczucia własnej wartości, egoizmu - słucham dalej i przypominam sobie swoją dumę, która świeciła jaśniej niż medal na mistrzostwach w aerobiku. - Ćwicz jogę, bądź świadoma swojego ciała i myśli" - kontynuuje Olga, a ja zdaję sobie sprawę, że kluczowym słowem jest tu mindfulness.

Wadżra joga jest systemem holistycznym, zawierającym filozofię, psychologię i pracę z ciałem ukierunkowaną na zdrowie kręgosłupa. Świadomość jest słowem holistycznym, niezbędnym dla każdego aspektu.

- Świadome odżywianie - mówi dalej Olga - nie polega na stosowaniu diet i liczeniu kalorii. Jest to jasne zrozumienie, jak Twój organizm postrzega jedzenie i czego potrzebuje. Świadome wyznaczanie celów nie dotyczy tego, co musisz zrobić, aby osiągnąć to, czego chcesz, ale tego, jak chcesz się czuć, gdy cel zostanie osiągnięty. Świadomość ciała to nie pogoń za standardami i próba oszukania wieku. Chodzi o to, aby pokochać siebie i dbać o siebie poprzez odżywianie, ćwiczenia, pielęgnację skóry i codzienne rutynowe czynności. Uważne oddychanie jest praktyką, a nie czymś oczywistym.

- Sport i zdrowie - zastanawia się Olga - to dwie różne rzeczy. Podobnie jest z praktykami sportowymi i wellness. Sport to świat ambicji i wyników. I droga człowieka, jeśli wybrał ją świadomie.

- Znowu słowo "świadomie", myślę, i rozumiem atmosferę, która unosi się wokół Olgi. Jest to atmosfera zrozumienia siebie, swojego ciała i swojego miejsca. Atmosfera, która najlepiej kształtuje cele i pragnienia, a także jest o wiele bardziej produktywna w ich realizacji. Olga doszła do tego po 8 latach zawodowego uprawiania sportu i 9 latach pracy trenerskiej. Przyszła poprzez własne ciało, które dało o sobie znać poprzez ból. Przyszła z nową prośbą, w której nie było słów: wynik, cele krótko i długoterminowe, rywalizacja. Przyszedłem świadomie, wsłuchując się w siebie. I co z tego wynikło?
Olga jest certyfikowaną instruktorką jogi, ekspertką w dziedzinie zdrowego odżywiania, kremów i kosmetologii, a także pisarką. I to wszystko świadomie, z miłości. Bez motywacyjnych gadających książek.

- Chcę żyć świadomie" - pomyślałam, kończąc herbatę w kwiecistej sukience. Postanowiłem nie spieszyć się w tamtą środę, ale dokładnie przemyśleć, kim jestem, czego chcę i dokąd zmierzam. Miałam do tego najodpowiedniejsze towarzystwo - "Podróż do siebie" - książkę Olgi Batalovej, która właśnie się ukazała.


W czasach starożytnych mędrcy mawiali, że życie człowieka zaczyna się wtedy, gdy zadaje sobie pytania: "kim jestem?", "jaki jest sens mojego życia?", "po co żyję?
"W starożytności mędrcy mawiali, że życie człowieka zaczyna się wtedy, gdy zadaje on sobie pytania: "kim jestem?", "jaki jest sens mojego życia?", "po co żyję?".
- Czyż nie jest to niesamowite? - Pomyślałem, gdy przeczytałem to zdanie jako pierwszy. - Wadżra joga - nie ma cudów. Tylko świadomość.
Autor: Marina Makarchuk Omów artykuł
  • Wywiad
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze