90-letni dozorca zamienił szkołę w galerię sztuki: FOTO

Ciekawe pomysły /... Opowieści z życia 1 września uczniowie szkoły nr 168 w Jekaterynburgu otrzymają niesamowitą niespodziankę: ich opiekun Walery Charłamow w ciągu trzech miesięcy przerwy letniej całkowicie pomalował ściany szkoły. Artysta ozdobił wszystkie korytarze trzypiętrowego budynku ogromnymi malowidłami z motywami bajkowymi. I to wszystko w wieku 90 lat!

Proponujemy wspólne odwiedzenie tej niezwykłej galerii i przyjrzenie się twórczości człowieka, który stał się dumą całego miasta.

Dziennikarze z całego regionu odwiedzają Valery'ego Kharlamova, aby udokumentować tego wyjątkowego artystę i jego pracę. Ale jeszcze trzy miesiące temu był zwykłym szkolnym woźnym z niesamowitym talentem.

Kharlamov poświęcił szkole 168 25 lat swojego życia, ale nie przez wszystkie te lata pracował jako woźny. Valery jest prawdziwym artystą w sercu, a z zawodu nauczycielem sztuk pięknych. Kiedy przedmiot ten został usunięty z programu nauczania, Charłamow zdecydował się pozostać w szkole, choć nie na najbardziej prestiżowym stanowisku. Ale nigdy nie przestał rysować poza szkołą.

Malowanie na ścianach szkoły to najbardziej ambitny projekt artystyczny w życiu Kharlamova. W tak krótkim czasie artysta zdołał namalować kilkadziesiąt ogromnych obrazów - od podłogi do sufitu na wszystkich trzech piętrach budynku.

Pomysły czerpał z własnej wyobraźni, zrezygnował nawet z wstępnych szkiców na papierze. Aby uczynić go interesującym dla młodych uczniów, Kharlamov wybrał baśniowy motyw rosyjski. Natomiast starszym dzieciom z pewnością spodobają się budowle architektoniczne z różnych epok, najbardziej rozpoznawalne zakątki naszej planety oraz pory roku.

Ale jest to projekt nie tylko estetyczny, ale także pouczający. Każdy obrazek, który wydaje się być dziecięcą ilustracją, ma głęboki sens i porusza ważne kwestie.

"Tutaj praca na parterze dotyczy pór roku. Uczy dzieci w wieku szkolnym cenić przyrodę. Poprzez te rysunki mówię im: "Kochajcie przyrodę, ona jest źródłem naszego życia". Pokazuję interakcję między człowiekiem a naturą. Tutaj na przykład dyżuruje leśniczy, który dba o czystość i porządek w lesie, hoduje zwierzęta. Tutaj matka niedźwiedzica łowi ryby i karmi swoje młode" - opowiada artystka.

Kharlamov nie po raz pierwszy próbuje uczyć uczniów sumienności i dobroci poprzez sztukę. Rysował obrazki na papierze i wieszał je na korytarzach, ale dzieci szybko je psuły. Wtedy artysta wpadł na pomysł, by na ścianach uwiecznić obrazy przestrogi, by nikt nie mógł przejść obok i nie zbezcześcić jego dzieła.

Aby ukończyć projekt przed 1 września, Kharlamov pracował prawie codziennie, czasami nie odpoczywając w ogóle. Ale sam proces i rezultat tak spodobał się artyście, że chętnie powtórzyłby to doświadczenie. Mimo swojego wieku Kharlamov mówi, że będzie malował w innych szkołach, jeśli tylko pojawi się taka możliwość.

Dzięki Waleremu Charłamowowi zwykła szkoła nr 168 stała się najbardziej znaną placówką oświatową w Jekaterynburgu. Można go śmiało nazwać galerią i nową wizytówką miasta. I pozostaje nam się zastanawiać, jaka będzie reakcja uczniów na tak nietypową, ale jakże bajeczną dekorację ich szkoły.

Co byś namalował na ścianach swojej szkoły, gdybyś był artystą? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzach.


Omów ten artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Uwagi