107-letni wojskowy ma za sobą najdłuższą służbę w historii armii

Ciekawe pomysły / Życiorys Wojskowy, który przeżył 107 lat (1785-1892), nazywany jest "żołnierzem trzech cesarzy". W historii armii rosyjskiej jego 60-letnia służba jest najdłuższa!

O służbie żołnierza Wasilij Koczetkow napisał kiedyś w "Monitorze Rządowym", a następnie wydrukował tę samą informację w najbardziej autorytatywnych publikacjach tamtych czasów ("Monitorze Rządowym" nr 192, "Biuletynie duchowieństwa wojskowego" nr 19 i "Ilustracji światowej" nr 1249).

Urodził się na syberyjskiej prowincji, we wsi Spaskoje, był kantonistą (synem żołnierza) i od urodzenia figurował w rejestrze wojskowym. Wstąpiwszy do służby w marcu 1811 r., odbył całą wojnę ojczyźnianą 1812 r., walczył przeciwko Turcji (1828-1829), a po 25 latach służby w wojsku do 1836 r. nie opuścił armii. Ranny w bitwie z góralami z Kaukazu w szyję i dwie nogi, Wasilij dostał się do niewoli, skąd udało mu się uciec.

Po awansie na stopień porucznika w wieku 64 lat Koczetkow odrzucił go, uważając się za zbyt starego na ten stopień, ale na mocy dekretu królewskiego otrzymał dwie trzecie pensji porucznika. Odchodząc na emeryturę po zaledwie 40 latach, trzy lata później Wasilij udał się do okupowanego przez wroga Sewastopola i został ranny pociskiem na bastionie Korniłow.

Po 10 latach, otrzymawszy "najwyższe pozwolenie", Wasyl wyruszył na wojnę z chanatami Chiwanu, Buchary i Kokandu. W wieku 78 lat Koczetkow walczył w Turkiestańskiej Brygadzie Artylerii Konnej, pozostając w służbie do 90 roku życia, po czym ponownie wyruszył do Serbii walczyć przeciwko Turcji w ramach rosyjskich ochotników, a rok później walczył o wyzwolenie Bułgarii. Nawet gdy 93-letni Wasilij stracił nogę od tureckiego pocisku pod Shipką, kontynuował służbę w Brygadzie Konnej i Artyleryjskiej Gwardii, aż do śmierci na paraliż serca 30 maja 1892 r., w wieku 107 lat.

Na podstawie jednej fotografii Wasilija Koczetkowa, wykonanej 11 dni przed jego śmiercią w mieście Vytegra, znany artysta Peter Borel stworzył rycinę, na której najstarszy żołnierz jest przedstawiony w unikalnym mundurze. Rękawy są ozdobione w ośmiu rzędach - odznaczeniami, srebrnymi i złotymi paskami za zasługi i staż pracy. Wasilij służył w czterech oddziałach armii.



Omów artykuł Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on