Jak w zegarku, twoi współpracownicy jedzą razem lunch każdego dnia w samo południe. Dają upust porannym wyzwaniom, rozmawiają o wspólnych zainteresowaniach i śmieją się z niedorzecznej literówki w ostatnim e-mailu.

Ich koleżeństwo na tym się nie kończy. Nieustannie planują happy hours i spotkania towarzyskie po pracy, a na spotkaniach zespołu notorycznie rozmawiają o sobie nawzajem.

A Ty? Zawsze jesteś zapraszany - nie wykluczają cię celowo, ani przez chwilę. Uważasz się jednak za osobę znacznie bardziej introwertyczną niż większość Twoich kolegów, co często sprawia, że czujesz się jak osoba z zewnątrz.

Nie jesteś sam. W rzeczywistości, badania szacują, że introwertycy stanowią od jednej trzeciej do połowy populacji Stanów Zjednoczonych.

Mimo to, często można odnieść wrażenie, że współczesne miejsce pracy jest nastawione właśnie na ekstrawertyków. Jesteśmy mistrzami współpracy, chwalimy tych, którzy są szczerzy i podziwiamy szybkie myślenie.

Oznacza to, że introwertycy są często źle rozumiani. Są szybko błędnie określani jako nieśmiali, aspołeczni lub zdystansowani. Ale to nie jest cały obraz. Introwertycy mają tendencję do bycia bardziej powściągliwymi niż ich ekstrawertyczni odpowiednicy, ale to, co naprawdę odróżnia ich od siebie, to cechy takie jak:

  • Ładują się raczej w samotności, niż w towarzystwie
  • Są bardziej skupieni na wewnętrznych myślach i uczuciach niż na bodźcach zewnętrznych
  • Wolą mieć więcej czasu na niezależne myślenie

Żadna z tych cech nie są rzeczy, które powinny hamować sukces Introwertyk w miejscu pracy - w rzeczywistości, w wielu przypadkach, mogą one rzeczywiście być korzyścią.

Jednak nie da się ukryć, że znalezienie swojego miejsca i wyrobienie sobie pozytywnej opinii może być trudne, gdy jesteś introwertykiem otoczonym przez biuro pełne ekstrawertyków. Nie chcesz sprawiać wrażenia oderwanego lub niezainteresowanego, ale nie chcesz też ciągle sprawiać, że czujesz się niekomfortowo.

Oto dobra wiadomość: Istnieją pewne strategie, które możesz wdrożyć, aby rozwijać się w swojej karierze - nawet jeśli jesteś jednym z kilku introwertyków w swoim miejscu pracy. Oto, co musisz wiedzieć.

Nawiązuj kontakty w inny sposób

Introwertycy naprawdę się zawodzą, zakładając, że bycie introwertykiem oznacza, że nie mogą nawiązać żadnych wartościowych więzi ze współpracownikami. Jasne, może nie będziesz chodzić na te wszystkie częste happy hours, ale to nie znaczy, że nie możesz nawiązywać kontaktów w inny sposób.

Nawet drobne zachowania, takie jak wysyłanie zabawnych wiadomości na firmowym kanale komunikatora internetowego lub oferowanie pomocy koledze, który jest ewidentnie zawalony robotą, pomogą Ci nawiązać cenne relacje w sposób, który nie będzie wymagał drenującej pracy w grupie.

Być może łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z ludźmi w cztery oczy. Krótki spacer w porze lunchu lub filiżanka kawy z jednym współpracownikiem na raz dadzą Ci do zrozumienia, że nie jesteś aspołeczny i nadal chcesz poznać swoich współpracowników - nawet jeśli nie pojawisz się na wszystkich spotkaniach towarzyskich. I prawdopodobnie w ten sposób nawiążesz jeszcze głębsze i bardziej wartościowe kontakty.

Zdobądź to, czego potrzebujesz, aby odpowiednio się przygotować

Spotkania Twojego zespołu to Twój koszmar. Twoi koledzy uwielbiają podrzucać pomysły - myślą w locie i podrzucają sugestie pod wpływem kaprysu.

Ty, z drugiej strony, nigdy nie byłeś jednym z tych, którzy myślą na bieżąco. Wolisz mieć trochę czasu, aby przeżuć kilka pomysłów z wyprzedzeniem, a następnie przyjść na rozmowę przygotowany. Jest tylko jeden problem: nie możesz się przygotować, jeśli nie wiesz, o czym będzie rozmowa.

A czy kiedykolwiek pytałeś? Kiedy zobaczysz, że w Twoim kalendarzu pojawiło się spotkanie, wyślij krótki i przyjazny e-mail do organizatora spotkania, aby lepiej zrozumieć, jaki jest cel tej rozmowy. Oto prosty szablon, którego możesz użyć:

Hej [Imię],

Mam nadzieję, że masz wspaniały dzień!

Nie mogę się doczekać naszego spotkania na temat [temat], które odbędzie się w dniu [data]. Jedno pytanie do Ciebie: Czy istnieje agenda lub ogólny plan, jakie tematy planujemy poruszyć podczas tej rozmowy?

Chciałbym mieć trochę czasu na przygotowanie się przed naszą dyskusją, tak abym był gotowy do wzięcia udziału w spotkaniu z wartościowym wkładem.

Dziękuję bardzo,

[Twoje imię]

Takie postępowanie świadczy o zwiększonym zaangażowaniu i profesjonalizmie, a także daje Ci czas na wewnętrzną refleksję i przemyślenia przed przystąpieniem do rozmowy w większej grupie.

Ustal kilka podstawowych zasad

Wyobraź sobie, o ile efektywniej moglibyśmy wszyscy współpracować, gdybyśmy bardziej otwarcie mówili o ważnych sprawach, takich jak nasze preferencje i style komunikacji. To cenne informacje, które powinniśmy znać o sobie nawzajem, ale wszyscy tak bardzo wahamy się, czy powiedzieć, czego potrzebujemy.

Przekazanie tych informacji wszystkim współpracownikom może stanowić wyzwanie - szczególnie, jeśli uważasz się za introwertyka.

Jednym ze świetnych (i mniej asertywnych) sposobów jest zwrócenie się do przełożonego i zaproponowanie tego ćwiczenia dla całego zespołu. Jest to szansa dla was wszystkich na wypełnienie jakiegoś kwestionariusza i stworzenie przybliżonych "przewodników użytkownika" do pracy z każdym z was.

W ramach tego ćwiczenia każdy z was może odpowiedzieć na ważne pytania, takie jak:

  • Jaka jest Twoja preferowana metoda komunikacji? Dlaczego?
  • W jaki sposób wolisz otrzymywać informacje zwrotne?
  • Jaki jest Twój największy problem związany z pracą?
  • Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinni wiedzieć Twoi współpracownicy, aby efektywnie z Tobą pracować?

Odpowiedzi te powinny być przechowywane w miejscu, do którego wszyscy będziecie mieli dostęp i do którego będziecie mogli się odwoływać w razie potrzeby.

Robiąc to z całym zespołem, będziesz miał możliwość przekazania im ważnych informacji na swój temat - np. o tym, że przed spotkaniami osobistymi wolisz wysyłać e-maile lub chcesz otrzymywać agendę spotkania - a jednocześnie nadal będziesz sprawiał wrażenie osoby współpracującej i wspierającej. Dodatkowo, na pewno dowiesz się kilku pouczających ciekawostek o swoich kolegach.

Zarezerwuj dla siebie trochę ciszy

Kolejny przykład na to, że współczesne miejsce pracy jest bardziej odpowiednie dla ekstrawertyków? Fakt, że nie zawsze jest dużo czasu na spokojną pracę w ciszy i skupieniu. Niekończące się spotkania i czynniki rozpraszające uwagę mogą zakłócić Twoje skupienie. Badania szacują, że w ciągu standardowego ośmiogodzinnego dnia pracy jesteśmy produktywni średnio tylko przez dwie godziny i 53 minuty.

To może być wyczerpujące, jeśli jesteś introwertykiem i prawdopodobnie będziesz tęsknić za czasem, kiedy możesz się zastanowić i myśleć niezależnie.

Jeśli pracujesz w biurze, gdzie wszyscy mają dostęp do swoich kalendarzy, zablokuj w każdym dniu lub tygodniu trochę czasu, który możesz zarezerwować na pracę indywidualną - a następnie honoruj go tak, jak każde inne zobowiązanie.

Praca ze słuchawkami na uszach może również odciąć Cię od hałasu z otoczenia, a jednocześnie subtelnie zasygnalizować, że nie chcesz, aby Ci w tej chwili przeszkadzano.

Wreszcie, warto porozmawiać z szefem o większej elastyczności i możliwości pracy zdalnej od czasu do czasu. Choć może to sprawić, że będziesz się obawiać, że wyjdziesz na osobę, która nie chce współpracować, wcale nie musi tak być. Przedstaw to jako sposób na bycie najbardziej produktywnym i efektywnym sobą, a nie jako okazję do uzyskania bardzo potrzebnej samotności, a twój przełożony będzie o wiele bardziej otwarty na tę sugestię.

Nie musisz być ekstrawertykiem, żeby dobrze wypaść w pracy

Kiedy ostatni raz słyszałeś, żeby ktoś przepraszał za bycie ekstrawertykiem w biurze? Prawdopodobnie niezbyt często. Mimo to, tak wielu introwertyków czuje potrzebę usprawiedliwiania swoich stylów pracy i preferencji.

Chociaż praca w biurze pełnym ekstrawertyków może być wyzwaniem, nie musisz się nad tym użalać - jesteś równie wartościowy jak Twoi bardziej towarzyscy koledzy.

Jednak jesteś winien sobie, że kontrolujesz to, co możesz i tworzysz środowisko pracy, w którym możesz się doskonalić. Na szczęście powyższe wskazówki powinny Ci w tym pomóc.