Ah, sezon alergii: w jakiś sposób zarówno mój najdłuższy przyjaciel i mój śmiertelny wróg jednocześnie. Dorastałam w domu, w którym było dużo alergii, a moja mama, bracia i ja sami mamy do czynienia z encyklopedią alergii. Od żywności (ananas, soja, nabiał i awokado) po naturę (mam w telefonie aplikację do śledzenia pyłków), uważam się za eksperta w dziedzinie reakcji alergicznych. Najlepsze jest to, że nie ma żadnej spójności, jeśli chodzi o nasze alergie. Podczas gdy mój "sezon alergiczny" trwa od połowy sierpnia do początku października, moja mama ma je 365 dni w roku, a jeden z moich braci ma wiosenne kichanie.

Pokrzywka, swędzące zgrubienia spowodowane przez pewne czynniki wyzwalające (lub, według niektórych lekarzy, spowodowane bez żadnego powodu), były powszechne w moim domu i zawsze szukaliśmy rozwiązań dla naszych alergicznych dolegliwości. Wiem, że to nie jest mój problem i kiedy przyszedł mi do głowy pomysł, pospieszyłam zapytać ekspertów o najlepszy sposób radzenia sobie z tym bardzo powszechnym problemem. Jeśli nie robię tego dla siebie, to na pewno robię to dla mojej mamy i moich braci. Dendy Engelman, MD, dermatolog z Shafer Clinic, jak również dermatolog Hadley King, MD, dali kilka świetnych wskazówek i porad, jak złagodzić nawet najbardziej swędzącą pokrzywkę tak szybko, jak to możliwe, abyś mógł ograniczyć swoje cierpienie do minimum.

Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka to objaw skórny wywołany przez pewne czynniki, takie jak reakcja alergiczna na pokarm lub napój. Objawia się ona w postaci uniesionych, czerwonych pręg lub bąbli, które mogą swędzieć. Obszar ten będzie opuchnięty, wyboisty i wrażliwy na dotyk. Jest to bardzo powszechne schorzenie, które może dotyczyć osób w każdym wieku. Nie jesteśmy pewni, co jest przyczyną pokrzywki, poza genetyką - może być nawet wywołana przez ćwiczenia.

zaczerwienienie

Wypróbuj lek przeciwhistaminowy

"Ponieważ pokrzywka jest wywoływana przez uwalnianie histaminy, najskuteczniejszym sposobem leczenia są doustne leki przeciwhistaminowe" - mówi King. Lek przeciwhistaminowy może pomóc w zablokowaniu sygnałów wywołujących zaostrzenie. Kiedy mówimy o lekach przeciwhistaminowych, mamy na myśli leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, takie jak Benadryl czy Zyrtec, ale pomocne mogą być również leki przeciwhistaminowe H2, takie jak doustna cymetydyna. Uważaj jednak i upewnij się, że robisz to pod nadzorem lekarza - leki antyhistaminowe mogą powodować senność, a jednocześnie są niezwykle skuteczne.

Użyj środka nawilżającego

Udowodniono, że wilgoć na ranach pomaga im goić się znacznie skuteczniej i szybciej. "Kiedyś myśleliśmy, że rany muszą wietrzeć i pokrywać się strupami, ale wilgoć w rzeczywistości pomaga" - wyjaśnia Engelman. "Im bardziej elastyczna i nawilżona jest skóra, tym mniejsza będzie skłonność do pękania i swędzenia. Pomyśl o środkach nawilżających jak o tarczy". Nawilżacze blokują składniki aktywne i blokują szkodliwe agresory na zewnątrz, więc szukaj humektantów - składników lub produktów, które pomagają skórze zatrzymać wilgoć - które uszczelnią wilgoć, co pomoże złagodzić objawy.

Kup nawilżacz

"Uwielbiam nawilżacze powietrza dla osób o zniszczonej skórze, ponieważ jest to doskonałe narzędzie wspierające barierę skórną" - mówi Engelman. Chcemy ograniczyć utratę wilgoci, aby poprawić gojenie się pokrzywki, a także zmniejszyć ryzyko wysuszenia, pękania i łuszczenia się skóry, co może narażać ją na infekcje".

Unikaj znanych czynników wyzwalających

Oczywiście, najprostszym sposobem na szybkie wyleczenie pokrzywki jest nie przebywanie w pobliżu niczego, co mogłoby wywołać reakcję Twojej skóry. Jeśli nie wiesz, co może być przyczyną podrażnień, zapisz w dzienniku wszystko, co nakładasz na skórę przez kilka dni i sprawdź, co jest tego przyczyną - może to być reakcja alergiczna, zmiana temperatury, światło słoneczne, a nawet stres. Zacznij eliminować pewne rzeczy z codziennego życia i zwracaj uwagę na to, co się zmienia, a co nie - szybko zorientujesz się, co jest przyczyną Twoich problemów.

Nie wysuszaj skóry

To oczywista oczywistość, ale staraj się unikać brania bardzo gorących pryszniców. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska i niezbyt korzystne dla Twojej skóry, ale niektóre mydła mogą również wysuszać skórę i dodatkowo ją podrażniać. Unikaj też balsamów i perfum z dużą zawartością alkoholi i wszystkiego, co może sprawić, że skóra stanie się jeszcze bardziej sucha.

Rozważ zastosowanie diety niskohistaminowej

W razie wątpliwości, zmień dietę - jeśli naprawdę trudno jest Ci zlokalizować źródło wywołujące pokrzywkę, może to być związane z tym, co jesz. Stosuj dietę niskohistaminową, czyli taką, która nie zawiera pokarmów bogatych w histaminę - substancję chemiczną, która reguluje reakcję organizmu na substancje obce i urazy. Jeśli rozpoczynasz dietę niskohistaminową, unikaj następujących produktów:

 • fermentowanych produktów mlecznych, takich jak sery (zwłaszcza dojrzewające), jogurty, śmietana, maślanka i kefir
 • sfermentowanych lub kiszonych warzyw, takich jak kiszona kapusta, ogórki kiszone i kimchi
 • napoje fermentowane, w tym kombucha, wino, piwo, alkohol i szampan
 • peklowane lub fermentowane mięsa, takie jak kiełbasy, salami i fermentowana szynka
 • fermentowane produkty sojowe, takie jak tempeh, miso i sos sojowy
 • sfermentowane ziarna, takie jak chleb na zakwasie
 • pomidory
 • bakłażan
 • szpinak
 • mrożone, solone lub konserwowane ryby, takie jak sardynki i tuńczyk
 • ocet

Weź kąpiel w płatkach owsianych

Odłóż Quaker Oats - nie kąpiesz się w tych samych płatkach owsianych, których używałeś do robienia ciasteczek. Istnieją konkretne składniki, które mogą pomóc w łagodzeniu i uśmierzaniu swędzenia wywołanego pokrzywką: pomocne są płatki owsiane, a dokładniej koloidalne płatki owsiane stworzone do kąpieli, a także soda oczyszczona. Dodaj filiżankę płatków owsianych do ciepłej (nie za gorącej) kąpieli i mocz się przez co najmniej 15 minut, uważając, aby nie pocierać zbyt mocno ręcznikiem po zakończeniu kąpieli.

Ukojenie z aloesem

Tak, aloes jest znany z tego, że pomaga leczyć oparzenia słoneczne, ale ten sam poziom leczenia przeciwzapalnego może również pomóc w przypadku pokrzywki. Pocieraj zainfekowany obszar kilka razy dziennie miejscowym żelem lub kremem aloesowym. Upewnij się tylko, że najpierw wykonasz test płatkowy - nie chcesz wywołać reakcji alergicznej, próbując leczyć jedną z nich.