Z czym kojarzy Ci się święty Mikołaj? Takie pytanie często zadajemy naszym dzieciom - w szkole, w przedszkolu, w domu. Jakie odpowiedzi najczęściej słyszymy? Czy w tradycji mikołajkowej naprawdę chodzi o sanie, renifery i choinkę?

Święty Mikołaj - biskup czy rubaszny krasnal?

6 grudnia świętujemy imieniny Mikołaja, czyli wspominamy biskupa Mikołaja z Miry, który prawdopodobnie żył na przełomie III i IV wieku. Jest świętym Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Święty Mikołaj jeszcze za życia zasłynął pomocą biednym i potrzebującym i jego kult rozwijał się w kolejnych stuleciach. 

Dlatego jeszcze w latach 80. XX wieku tradycja mikołajkowa była związana jedynie z dniem 6 grudnia, a właściwie z wigilią tego dnia. To właśnie wtedy, w nocy z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj obdarowywał dzieci drobnymi upominkami. Mikołaj przedstawiany był jako ascetyczny duchowny - w długiej białej szacie, z pastorałem (laską) i w biskupiej mitrze (specjalnym nakryciu głowy). 

Święty Mikołaj z Ameryki

Wraz z nadejściem lat 90. XX wieku i powszechnej obecności symboli kultury masowej zza oceanu, również nad Wisłę zawitał Mikołaj w czerwonym kubraczku, w czapce krasnala, z białą brodą, gromadką elfów i zaprzęgiem reniferów. Amerykański Mikołaj również obdarowuje dzieci prezentami, ale zostawia je pod choinką lub w specjalnej skarpecie, tuż przed Bożym Narodzeniem. Dodatkowo wchodzi do domów przez komin, wypija mleko i zajada ciasteczka.  

Z czym kojarzy Ci się święty Mikołaj?

Która mikołajowa tradycja jest nam bliższa? Mikołaj biskup, czy rubaszny krasnal w czerwonym kaftanie? Jeżeli zastanowimy się nad sednem tego święta, to najważniejsza jest chęć bezinteresownego obdarowywania innych - nie tylko dzieci, ale także dorosłych, osób starszych, samotnych, ubogich. W tym niezwykłym czasie warto także wspomagać organizacje charytatywne, które pomagają ludziom, ale także zwierzętom (fundację, schroniska, przytuliska). Każde bezinteresowna pomoc to wspomnienie świętego Mikołaja.

Współpraca redakcyjna: Olga Szarycka (depesza.fm)

 

Święty Mikołaj i świąteczne prezenty