Przeciętna kobieta ma 19 par butów, ale regularnie nosi tylko trzy pary, jak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród ponad 1000 kobiet przez Consumer Report's ShopSmart Magazine. Magazyn oferuje również wskazówki dotyczące kupowania butów.

Z ShopSmart:

Ponad połowa kobiet (51%) posiada więcej niż 10 par butów, a 13% ma ponad 30 par (nie licząc butów sportowych). Sondaż wykazał również, że kobiety zazwyczaj kupują trzy pary rocznie i średnio wydają 49 dolarów na parę butów, podczas gdy prawie jedna trzecia (31%) kiedykolwiek wydała ponad 100 dolarów na jedną parę.

Kathryn Says: Buty i akcesoria takie jak kolczyki i naszyjniki są wielkimi demokratami mody. To dostępne akcesoria, które można nosić niezależnie od rozmiaru ciała i które łatwo znaleźć w każdym punkcie cenowym. Rzadko kiedy masz moment "nie powinnam jeść tego czekoladowego sernika w fabryce sernika" podczas zakupów butów (dżinsy, z drugiej strony, to zupełnie inna, smutna historia). Również buty są stosunkowo niedrogim (według ankiety przeciętna kobieta wydaje około 49 dolarów na parę butów) i łatwym (nie musisz iść do przymierzalni, aby przymierzyć parę butów) zakupem. To, co mnie zainteresowało, to fakt, że prawie 50% ankietowanych kobiet doznało urazu związanego z obuwiem, a anegdotycznie jest to problem, który dotyka mnie bezpośrednio, gdyż złamałam kostkę z powodu złego obuwia.

Sprawdź porady dotyczące kupowania butów po skoku

1. HEEL CUP

Jest to zakrzywiona tylna część buta, która zawiera i wspiera Twoją piętę. Powinna być wystarczająco dopasowana, aby zapewnić wsparcie i zapobiec ślizganiu się podczas chodzenia, ale nie powinna być tak ciasna lub sztywna, aby powodować dyskomfort, który może prowadzić do powstawania pęcherzy.

2. STRAPKI

Sandały lub pompony z paskami zapewniają dodatkową przewiewność. Paski i sznurowadła pozwalają też dopasować buty do stopy. Upewnij się tylko, że nie ocierają. Elastyczne paski są lepsze niż sztywne, o ile nie wrzynają się w stopę. Paski typu T-strap wspierają przednią część stopy.

3. WYŚCIÓŁKA I WSPARCIE ŁUKU

Uciśnij palcami wnętrze buta: Im więcej sprężystości, tym lepiej będą się czuć. Niektóre marki stosują dodatkową amortyzację w kluczowych punktach nacisku (Cole Haan z technologią Nike Air, Hush Puppies, linia Gentle Souls Kennetha Cole'a). Łuk buta powinien być zgodny z Twoim własnym.

4. OBCAS

Jeśli lubisz obcas, celuj w taki, który ma od pół cala do 2,5 lub 3 cali maksymalnie. Wyższy obcas może powodować ból stóp i pleców. Im szerszy obcas, tym bardziej stabilny but: Platforma lub obcas piętowy ma przewagę nad szpilką. Obcas powinien być umieszczony pod środkiem twojej pięty, nie powinien być zbytnio cofnięty. I oczywiście, zamknięta pięta dodaje stabilności do buta lub sandała.

5. STOPIEŃ NACHYLENIA

Stopniowe wznoszenie się powoduje mniejszy nacisk na palce stopy.

6. PODESZWA

Chcesz trochę jędrności i zauważyć, że miękkie podeszwy baletowe nie jest lepsze niż pantofel. Guma lub skóra bije na głowę cienki plastik.

7. ORNAMENTACJA

Jeśli but ma klamry lub inne ozdobne wykończenia, upewnij się, że nie są one przymocowane w miejscu zgięcia stopy, np. w poprzek palców, bo mogą być zabójcze.

8. SZWY GÓRNE

Buty z malutkimi łańcuszkowymi szwami wokół cholewki nie mogą być rozciągnięte, a skóra jest mniej elastyczna. Odsłonięte szwy wewnątrz butów mogą ocierać i podrażniać palce. Tak samo jak podszewki, które się odklejają, więc szukaj pełnej podszewki, od góry i od dołu, od pięty do palców. Skóra cielęca jest bardziej oddychająca niż tańsza skóra świńska (którą można rozpoznać po małych, widocznych porach).

9. WIERZCHNIA STRONA

Postaw na naturalność. Zamsz jest najbardziej miękkim, przyjaznym dla stóp materiałem, a zaraz po nim oddychająca skóra. Tkaniny są w porządku, jeśli nie są sztywne. Skóry patentowe i lustrzane mają powłoki, które czynią je mniej elastycznymi, a syntetyki są najmniej wyrozumiałe.

10. ZESTAW PALCÓW

Okrągłe lub migdałowe noski odzwierciedlają kształt stopy i mają miejsce na rozstawienie palców. Powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby palce mogły się poruszać podczas chodzenia, ale nie na tyle dużo, aby stopa ślizgała się w pudełku na palce. Spiczaste buty nie muszą być złe; upewnij się, że przesadny czubek zaczyna się pół cala po podstawie palców.

Więcej porad odnośnie mody znajdziesz na https://styl.fm/moda